***Bu makale 2 Mayıs 2019'da Eoghan Gilmartin ve Tommy Greene tarafından kaleme alınarak Tribune dergisinde yayınlanmıştır.***

Pazar günkü İspanya seçimlerinde sadece bir kazanan vardı. En fazla koltuğu rahatlatıcı bir payla koruyan (tam bir çoğunluk olmasa da) görevdeki Başbakan Pedro Sanchez, aşırı sağcı hükümetin görünen tehdidini merkez solda olan partisi İspanya Sosyalist İşçi Partisi’nin (PSOE) arkasında harekete geçirmek için başarılı şekilde kullandı. Vox’un Franco’ya özlem duyanları ulusal çapta yüzde 10’u koruyarak önemli bir atılım yaparken, en nihayetinde seçim öncesi beklentilerin altında kaldılar ve sağ genel olarak olumsuz bir performans sergiledi. Solu sorarsanız, Unidas Podemos ulusal mesele üzerine olan kutuplaşmaya rağmen, güçlü bir kampanya yürüttü ve geçen sefer kazandıkları 70 milletvekilinin 42’sini ellerinde tutmayı başardılar.

Vox ilk kez parlamentoya girerken, tartışmasız, gecenin en büyük şoku İspanya’nın büyük muhafazakar gücü olan Halk Partisi’nin (the Popular Party) çöküşü oldu. Ayrıca Liberal / merkez sağda olan Ciudadanos'un rekabetiyle karşı karşıya kalarak, koltuk payını 137'den 66'ya düşürdü. Geçen Aralık ayında belirleyici olan Endülüs yarışının, sağcıların İspanya’nın en büyük bölgesinde hükümeti devraldığını görmesi durumunda, bu durum, büyük ölçüde artan seçmen katılımının olduğu bir oylamada, ulusal sahnede kazanımlara çevrilemedi. Sánchez, Vox’un Ciudadanos ve PP (the Popular Party) için politika gündemini belirlediği ve giderek daha radikal bir sağdan vazgeçilmesinde etkili bir rol oynadı. Ancak, bu aynı zamanda İspanya Sosyalist İşçi Partisi liderinin tutumunun riskli halini de göstermektedir.
Ciddi sosyal-demokrat reformlar vaadiyle ilgili seçimlerle uğraşmaktan uzak, mesajı çoğunlukla, karşı çıktıkları şeyden olumsuz ifadelerle tanımlandı. Son yıllarda, İspanya Sosyalist İşçi Partisi hızlı bir şekilde art arda merkezden sola ve tekrar merkeze yöneldi. Sánchez, Podemos’un potansiyel olarak dengesizleştirici varlığı olmadan yönetip yönetemeyeceğini düşündüğünde, yeni bir gerçeklik anıyla karşı karşıya kaldı.

İki İspanya

Seçim iki kutuplaşan blok arasında geçti. Sağın stratejisi, Katalan bağımsızlık krizinin yol açtığı İspanya milliyetçiliği dalgasının, seçmenleri harekete geçirmede belirleyici faktör olacağına dayanıyordu. Üç sağ parti (Muhafazakar PP, merkez sağ Ciudadanos ve aşırı sağ Vox), oylarının parçalanmasının aslında farklı kesimlere hitap etmesine ve önceki hegemonik PP’nin tek başına yapabildiğinden daha büyük bir birleşik oyu harekete geçirmesine destek olabileceğini iddia etti.

İşler o şekilde yürümedi. Franco diktatörlüğünün mirasına hala yaklaşmakta olan bir ülkede, insanların birçoğu Katalan ayrılıkçılardan çok Vox’tan çekiniyordu. Sağ taraflar arasındaki rekabet, onların Sánchez ve sol bloğa yapılan saldırılarda birbirlerini geçmelerini sağladıysa, (???), En nihayetinde bu merkezcileri de yabancılaştırdı. PP’nin Vox’un bazı radikal söylem ve feminizm karşıtı tutumlarını kendine mal etme stratejisi, aşırı sağcı rakiplerine oy akışını durdurmak için bir araç olarak, muhteşem bir şekilde geri tepti. PP’li vekil Cayetana Álvarez de Toledo, aktif rıza ilkesini sorguladığında ve kötülüğüyle ün salan “Wolfpack” cinsel saldırı davasına görünüşte bir atıfta (“Bu sessizlik hayır mı demek?”) bulunduğunda, kampanyanın en unutulmaz anlarından biri gelmişti. Buna karşılık, ulusal mesele üzerindeki gerilimlerden etkilenen Ciudadanos’un sağa dönüşü açıkça karşılığını verdi. Cuma günü, Ciudadanos’un lideri Albert Rivera Katalonya'daki merkezi devletten on yıllık bir müdahale vaadi verirken, tartışmalardaki tarihi gösterisi onu Sánchez’in en sert eleştirmeni olarak konumlandırdı. Bunun ardından, Ciudadanos 25 sandalye ve PP’nin yüzde 16,8’lik sonucundan sadece bir puan aldı. Fakat bu, merkezci PSOE seçmenleri arasında yol açmaktan daha fazla PP’nin oylarını çalma meselesiydi. Vox’un “gizli seçmenleri” de cisimleşmedi. Birçok yorumcu, Santiago Abascal partisinin normalde sola karşı çıkmayan ya da oy veren yeni seçmen demografisine ulaşacağını öngörmüştü. Sabit feminist karşıtı, LGBT karşıtı ve aşırı milliyetçi söyleminin geleneksel muhafazakar seçmenlerin ötesine hitap edeceği düşünülüyordu. Oysa Pazar günü alınan yüzde 10,3, 2013'te kurulan partinin PP'nin bir yanılmasından başka bir şey olmadığını gösteriyor. Yeni bir enine seçmen bir araya getirmek yerine, onun atılımı, daha önce PP saflarında bir alt pozisyona sahip olan aşırı sağ bir unsura özerk söylem vermeye dayanıyordu.

Seçimden önce, Steve Bannon partinin yüzde 15’te üçüncü sırayı alacağını öngördü. Yine de Abascal, korumacı söylemiyle Kuzey Fransa'da Marine Le Pen'in başardığı gibi unutulmuş işçi sınıfı seçmenini çekmek amacıyla orta sınıf tabanın ötesine geçmek için hiçbir çaba göstermedi. Partinin ekonomik programı çarpıcı bir şekilde neoliberal ve kimlikçi çağrının açık bir seçim tavanı vardı.

Sağa karşı birleşik

Buna karşın, Sánchez, siyasi havayı mükemmel bir şekilde ölçmüştü - İspanya toplumunun çoğu, Katalonya çevresindeki on sekiz aylık gerginliklerin ardından yorgunluk hissetmekte
ve birçok eski Podemos ve Ciudadanos seçmeni de oylarını Vox'a karşı taktik olarak kullanmaya istekli. Sağlam karşıtı olan Sánchez’in bu stratejisi, sosyalistleri, İspanya’nın, Francoist geçmişinin en kötüsüne gerilemekten kaçınmak için en iyi umudu olarak başarıyla boyadı.

Soldan Podemos, kendisini PSOE’nin geniş sol bloğunda küçük ortak olarak konumlandırdığı için kampanyanın yokuş yukarı savaşı ile mücadele ediyor. 2015'teki ilk seçim taaruzunda, mali krizden sonra ülkede patlak veren toplumsal hareket dalgası arasında gezinti yaptı, ve tartışmaların şartlarını büyük ölçüde belirledi. Yeni bir sınıf temelli sol popülizmi dile getirerek, siyasal alanı “aşağıdakiler” ile üstteki elitlere ayırdı. Yine de, Indignados hareketinin tükenmesi ve 2011-16'da İspanya'dan gelen kurum karşıtı duyguların tükenmesiyle, Podemos, yeni kurumsal rolüyle başa çıkmak için mücadele etti.

Sánchez’in azınlık hükümetinin Haziran 2018’de Podemos’un saflarında, Parlamento ağırlığını kullanmaya açılan bir açılış olarak, PSOE'yi temel sosyal önlemleri almaya zorlamak için kurulduğu görüldü. Yine de Sánchez’in başından beri dengesiz, “Frankenstein koalisyonu” (bölgesel milliyetçiler de dahil), asla çekiş gücü kazanmadı. Bunun yerine, Katalan milliyetçilerinin bütçesine verdikleri desteği geri çektikten sonra Şubat ayında erken seçim çağrısına karar verilmesi, gerçekten de, Podemos'un kendisinin eski Genel Başkan Yardımcısı Íñigo Errejón ile olan bölünmesine gömüldüğü bir dönemde, PSOE olayların hızını ofisten dikte etmeyi başardı.

Podemos'tan PSOE'ye kayda değer bir kayma olduğunu gösteren anketler, radikal sol parti lideri Pablo Iglesias’ı seçimlerin radikalleşmiş sağ ile PSOE’nin önderliği altındaki sol arasında basit bir seçim olduğu fikrine karşı mücadele etmeye yoğunlaştı. Seçim tartışmalarında, Ciudadanos ile merkezci bir koalisyonun dışına çıkması için defalarca cüret ederek savunmaya Sánchez'i başarılı bir şekilde koydu - İspanyol siyasetinde büyük dengesizlik döneminde büyük işletmeler bu seçeneği tercih etti. Bu, partinin zararlarını en aza indirgemek için yeterliydi, çünkü Podemos kampanyanın başında yüzde 12'den seçim gecesinde yüzde 14,5'e yükseldi. Yine de bu, 2016'da gerçekleşen Iglesias’ın yüzde 21'lik partisinin yolunu kapattı.

Bir savunma duruşu

Kendisini İspanya’nın “yeni-eski canavarına” karşı tek siper olarak konumlandıran Sanchez’in kazanması Avrupa’nın sol-orta trendini oluşturuyor. Yine de bu Emmanuel Macron’un Marine Le Pen’e karşı kazandığı zafere Jeremy Corbyn’in 2017’deki tarihi kazanımlarından daha fazla benziyor.

Sánchez, parti hiyerarşisine karşı üyeliğin kitlesel bir isyanıyla 2017 ilkbaharında PSOE başkanı olarak ikinci görevini üstlendi. Ancak PSOE üyeleri ortalama altmış yaşındayken, bu tam olarak “bin yıllık sosyalistler” tarafından yönlendirilen bir kampanya değildi. İşçi Partisi'ndeki Corbyn yanlısı Momentum hareketine eşdeğer bir şey yoktu ve “herkes için” politikasına dayalı yeni bir sınıf ile birlikte yeni bir üye dalgasını çekmek yerine, Sánchez’in çekiciliği, partinin PP hükümetini destekleme kararındaki eylemciler arasında ihanet hissi duyuyordu. Podemos ile daha fazla işbirliği yapmak, Sánchez’in platformunun kilit planlarından biriydi, ancak bunu Iglesias’ın oluşumunun radikalizmini azaltma hedefi ile sık sık sürdürdü.

PSOE’nin artan parlamento ağırlığının ötesinde, diğer üç faktör de Sánchez’in konumunu güçlendirdi. Öncelikle, evi temizlemek için yaptığı seçimlerden faydalandı, büyük rakibine sadık olan milletvekillerinin seçimini kaldırarak, parti lideri sağcı Susana Díaz oldu. Bu milletvekillerinin çoğu, Sanchez'in Katalanlarla müzakereler yaptığı Şubat ayında, açık isyan noktasındaydı. Artık çoğunluğu Şubat ayında bütçesini düşüren bağımsızlık yanlısı Katalan partilerin desteğine bağlı olmayacak. Özellikle, eski Catalan Başbakan Carles Puigdemont ve merkez sağ PDeCAT, geçen yılki gibi aynı etkiyi kullanamayacak. Bu da, ulusal sorunun daha az egemen olduğu siyasi bir gündeme izin vermeli. Sonunda, Podemos koltukların azaltılmış mesafesini sol kanadında daha kolay yönetilebilir bir güç olarak görmeli.

Yine de Katalan meselesi, ekonomik ve dış politika meseleleri üzerinde tekrarlanan taktiksel değişimleri göz önüne alındığında, Sánchez’in bir sonraki hamlesinin ne olacağı belli değil.
Pazar gecesi PSOE’nin Madrid parti merkezindeki destekçilerine hitap ettiği sırada zafer kazanan Sosyalist lider, “Si se puede” (“Evet yapabiliriz”) korosuyla buluştu - sol kanat rakibi Podemos'un sloganı. Eğer tabana, Iglesias’ın oluşumuyla bir tür sol koalisyonu desteklediklerini açıkça ortaya koysaydı - şimdi asıl kazandığı gibi - Sanchez’in tepkisi karakteristik olarak belirsiz olurdu ve Ciudadanos’un hükümetini desteklememek için verdiği söze saldırırdı “aksine hiçbir kordon sanitasyonu koymadık”.

Yine de İspanyol seçkinlerin tepkisi eşit derecede hızlıydı. Başlıca müşterilerine verdiği raporda İspanya’nın en büyük bankası Santander “popülist” Podemos’a sahip olmak yerine PSOE / Ciudadanos hükümetini önerdi. Bunu, bir tür merkezci düzenlemenin arkasındaki ana sağ ve orta sol gazeteleri bir araya getiren bir dizi başyazı izledi.

Görünen o ki, parlamento sayıları kimseye bariz bir sonuç vermedi. Başkan Yardımcısı Carmen Calvo, PSOE’nin amacının tek başına yönetmek ve diğer güçlerden dış destek almak olduğunu söyledi. Ciudadanos’un şimdi İspanyol haklarının liderliğini alarak kazanımlarını güçlendirmeyi amaçlamasıyla birlikte, bu Podemos ile bir anlaşmaya benziyor ve Bask milliyetçileri PSOE’nin tek gerçekçi seçeneği. Iglesias, böyle bir anlaşmaya ilişkin bedelini, partisinin ciddi reformlar uygulayabileceği tam bir koalisyon hükümeti olacağını açıkça belirtti. Bu müzakerelere, 2016'daki müzakerelerin artmasına neden olan baskıda olduğu gibi, şiddetle karşı çıkacak. Gelecek haftalarda, Sánchez'in böyle bir paketi açarak tabanını tatmin edip etmeyeceğini görecek, yoksa Ciudadanos ile ittifak kapsamında yeni bir merkezci dönüş isteyecek. 

Çeviri: Özden Öz